Poprzedni wpis na temat web design („Web design – bez tej wiedzy ani rusz”) zakończyłem na efekcie wow. Efekt wow, to jedna z cech, do której dążymy, projektując interfejsy, bo pozwala na zatrzymanie uwagi naszego użytkownika na dłużej. We wspomnianym artykule pisałem również o tym, że podczas projektowania nie możemy zapomnieć o gridzie, dzięki któremu uzyskamy przestrzeń oraz równowagę w naszym projekcie, oraz o układzie responsywnym. Tutaj również na pomoc przychodzą nam założenia projektowe, które zostały już wcześniej określone przez Material Design oraz Human Interface Design. Projektując zgodnie z tymi założeniami, dostosujesz swój projekt do najważniejszych standardów, a swoim użytkownikom ułatwisz poruszanie się po znajomej im przestrzeni.
Musisz wiedzieć, że projektowanie interfejsów wymaga ogromnych pokładów kreatywności, które – jeśli są dobrze wykorzystane – mogą prowadzić do stworzenia bardzo ciekawych i nowoczesnych produktów. Web design pozwala na uwolnienie kreatywności w większym stopniu niż np. wearable design.
Zdefiniujmy kreatywność
Jeśli miałbym wytłumaczyć, czym jest sama kreatywności, opisałbym ją jako zdolność do wytworzenia czegoś nowego. Jednak kreatywność jest czymś znacznie więcej, bo pozwala na tworzenie zachwycających produktów – to dzięki kreatywności świat cały czas się rozwija, to dzięki kreatywności znajdujemy rozwiązania na kolejne problemy i ułatwiamy sobie życie. Jednak żeby doszło do wytworzenia nowych rozwiązań czy też produktów, musi wystąpić proces zwany myśleniem kreatywnym, który prowadzi do stworzenia oryginalnych, praktycznych oraz ciekawych rozwiązań.
Gdzie szukać inspiracji?
Aby utrzymać świeżość projektu, nie możesz zapomnieć o wykorzystaniu trendów w web designie. Dzięki trendom jesteś w stanie wpłynąć na pozytywny odbiór swojego projektu przez klientów oraz grupę docelową. Trendy powinny być drogowskazem, jednak nie możemy z nich ślepo korzystać, bo zbyt duża ich ilość może przytłoczyć użytkowników, a projekt stanie się zbyt nachalny.
Kopiowanie tu się nie sprawdzi, inspiruj się
Trendy są ważne w projektowaniu, a inspirowanie się nimi daje możliwość tworzenia ciekawych i oryginalnych projektów, jednak trzeba uważać na kopie. Inny projekt ma być dla ciebie drogowskazem i kierunkiem, dzięki innym projektom możesz analizować, przeglądać, szukać, a później tworzyć własne projekty, które nie staną się zlepkiem cudzych pomysłów.
Trendy w projektowaniu
Technologia ciągle się rozwija, poznajemy coraz to nowsze możliwości tworzenia kreatywnych projektów. Co chwile przedstawiane są nam nowości, a rokrocznie trendy, które określają kierunki w projektowaniu. Część z trendów to ewolucyjny skutek wcześniejszych wynalazków, ale również spotykamy się z rewolucyjnymi trendami, które zmieniają pewne podejście.
Dlaczego trendy w web designie są tak ważne?
Musisz pamiętać, że wykorzystanie trendów projektowych może pomóc w zaspokojeniu potrzeb użytkowników. Podczas wyszukiwania trendów, z których chcesz skorzystać, musisz zadawać pytania i oceniać, które trendy przyniosą największe korzyści i będą najbardziej dopasowane do Twoich użytkowników. Analizując przykłady czy czerpiąc inspiracje, miej na uwadze, że nie każdy trend będzie dopasowany do Twojej grupy docelowej. Pamiętaj, aby Twoje wybory opierały się na rzetelnej analizie, a nie samej modzie. Weź również pod uwagę to, że web design jest bardzo dynamiczny pod względem trendów, więc pojawiające się nowe mody mogą poddawać w wątpliwość Twoją pracę, jednak dodawanie każdego z nowych pomysłów nie jest najlepszym rozwiązaniem i może obciążyć Twoje projekty.
Aktualne trendy, które warto znać
Zbliżamy się nieuchronnie do roku 2023 i z całą pewnością już niedługo zostaniemy zasypani artykułami pod nazwą o najważniejszych trendach nowego roku, dlatego już dziś opiszę tutaj kilka najważniejszych trendów roku minionego i tych, z którymi prawdopodobnie spotkamy się w 2023.
Minimalizm w nowym wydaniu
W roku 2022 minimalizm był obecny na każdym kroku – nie bez przyczyny, nie ma nic bardziej estetycznego niż prosty, czytelny interfejs. Jednak w nowym wydaniu minimalizm zaczął sięgać nieco wyżej i obejmować odważne, żywe, jasne kolory i dużo przestrzeni (przestrzeń jest niezwykle ważna, dzięki niej nasze projekty z łatwością dostosowują się do ekranu, na którym są wyświetlane). Dzięki temu minimalistyczne projekty stały się ciekawsze i szybciej przykuwają naszą uwagę dzięki wyeksponowaniu najważniejszych elementów. Tutaj jednak chciałbym zaznaczyć, że nie każdy projekt będzie współgrał w połączeniu z żywymi barwami. Pamiętaj, że musisz brać pod uwagę, dla kogo robisz projekt, dlatego pozostanie przy delikatniejszej wersji designu może wydawać się czasem bardziej odpowiednie.
Animacje i mikroanimacje
Moda na animacje cały czas się rozwija, ale nie mam na myśli przytłaczających całą stronę elementów – mam na myśli te subtelne detale, odpowiednio dopasowane do projektu. Możemy animować nie tylko ilustracje, mogą to być ikony i inne elementy. Pamiętaj, aby ruch w animacji był delikatny i wysmakowany. Niekoniecznie musisz stosować pełnoekranową lub interaktywną animację, raczej zintegrowaną z elementami strony, stanowiąca ilustrację do całego konceptu lub treści.
Grafika 3D
To trend, który cały czas utrzymuje się w projektowaniu interfejsów. Projekty 3D pomagają zatrzymać uwagę użytkownika, a wszystko to dzięki realistycznym obrazom – kształt, który ma objętość, wychodzi spoza ekranu, potrafi hipnotyzować. Trend nie jest nowy, zwłaszcza jeśli chodzi o modele animowane, jednak można go ciekawie wykorzystać na przykład poprzez połączenie światów 2D i 3D, które mogą się wzajemnie uzupełniać, dając jasne kontrasty i całkowitą zmianę podejścia do tej koncepcji.
Angażowanie interaktywne
Poszczególne elementy w projektach mają za zadanie komunikować się z odbiorcą, łącząc ze sobą wiedzę o psychice i fizjologicznych zachowaniach człowieka. Tutaj należy wziąć pod uwagę, że – wraz z postępem technologii – zwiększa się liczba interakcji pomiędzy człowiekiem a produktem cyfrowym. Tego typu interakcje mają oddziaływać na wszystkie ludzkie zmysły: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak i kinestezję. Dzięki temu trendowi użytkownik ma wejść w kontakt z produktem i poczuć prawdziwe doznania. Gdy przedstawiony zostaje bardzo realistyczny produkt, możemy obrócić przedmiot, zobaczyć go pod różnymi kątami, zastosować przybliżenia szczegółów, wybierać rozmiar, model i kolor.
Dark mode
Staje się ponadczasowym trendem, a projektowanie zgodnie z nim daje użytkownikom wiele benefitów, m.in.
- oszczędza baterię, jeśli urządzenie korzysta z ekranów OLED lub AMOLED,
- jest bardziej czytelny,
- minimalizuje zmęczenie oczu podczas korzystania z urządzenia w nocy,
- minimalizuje niebieskie światło.
Aurora backgrounds
Ten trend pozwala na podkreślenie całości tła czy też pojedynczych elementów. To rozmyte, kolorowe, ale jednak subtelne plamy kolorów, wyglądające bardzo przyjaźnie i atrakcyjnie.
Glasmorfizm
Elegancja, której dodaje glasmorfizm, jest niesamowita – efekt ten może dawać nawet poczucie ukojenia. Dzięki glasmorfizmowi użytkownik potrafi zrozumieć głębię, a także hierarchię interfejsu. Ten trend stosowany jest nie tylko przez największych, takich jak Mac OS i Windows, ale również przez projektantów aplikacji.
Projektowanie stron internetowych w rozszerzonej rzeczywistości
To trend, dzięki któremu wzrastają możliwości, jakie posiada strona.
Projektowanie stron internetowych zorientowanych na użytkownika
Ten trend jest mi najbliższy, ponieważ to właśnie użytkownika powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu podczas projektowania. To dzięki dostępności nasze produkty stają się bardziej przyjazne użytkownikom. Wykorzystujemy tu m.in. wprowadzenie słów kluczowych, wyszukiwanie głosowe czy wirtualną rzeczywistość.
Podsumowując: web design wymaga ogromnych pokładów kreatywności, a tworzenie projektów ciekawych, nie odtwórczych, jest często bardzo długim procesem. Jako projektanci powinniśmy być na bieżąco z trendami, co pozwoli nam tworzyć światowej klasy projekty. Musimy jednak pamiętać, aby nie używać ślepo trendów, gdyż ich nadmiar może spowodować przesyt i bałagan, dlatego wykorzystujmy je jako wskazówki, drogowskazy w projektowaniu, które pomogą nam stworzyć projekty dostosowane do odbiorców.