Projektanci w swojej pracy wytwarzają różne produkty, w tym strony internetowe, aplikacje czy tzw. urządzenia ubieralne (wearables). Dziś przedstawię Ci najważniejsze informacje dotyczące web designu, jednak zanim odniosę się do głównego tematu, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących projektowania.
Przede wszystkim, jeśli rozpoczynasz projektowanie, pamiętaj, aby projektować ze zrozumieniem środowiska. Co mam na myśli? Technologiczne zaplecze, które pozwoli Ci wytworzyć produkt cyfrowy. Zanim przystąpisz do projektowania, musisz upewnić się, jak wytwarzany będzie produkt, jaka technologia będzie go tworzyła, który z języków programowania będzie w tym celu używany. Co dalej? Wykorzystuj to, co najlepsze dla danego projektu – skup się na najważniejszych funkcjach produktu i optymalizuj całość, aby użytkowanie było jak najbardziej efektywne. W trakcie projektowania dbaj o przejrzystość na każdej platformie. Przejrzystość jest szalenie istotna, bo dzięki niej jesteśmy w stanie szybko zapoznać się z treścią i użytkować produkt. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią przejrzystość, użytkownikom ciężko będzie się poruszać po projekcie. Pamiętaj, aby w trakcie projektowania trzymać się zasad specyficznych dla danego środowiska, weź pod uwagę to, że odejście od standardów i stworzenie specyficznego produktu może wywołać u użytkowników frustrację związaną z brakiem umiejętności poruszania się po produkcie. Staraj się nie powielać, szczególnie w kontekście UI. Pamiętaj również, aby projektować w zgodzie z danym systemem, bo inaczej Twój projekt będzie użytkowany przez odbiorców iOS, a inaczej przez użytkowników Windowsa czy Androida.
Zatem: jeśli chcemy zająć się web designem i projektować strony internetowe, które są niezbyt duże, o czym koniecznie musimy pamiętać?
Grid System – dzięki użytkowaniu gridu jesteśmy w stanie stworzyć stronę, która będzie przejrzysta i miła dla oka odbiorcy, a elementy na stronie będą poukładane w odpowiedni sposób. Więcej na temat gridu znajdziesz w artykule „Grid system w praktyce”.
RWD/AWD – na początku tworzenia strony musimy wybrać, czy tworzymy stronę responsywną, czy adaptacyjną. Responsywna (RWD) to taka, która wykorzystuje jeden układ i dostosowuje zawartość do ekranu użytkownika, a także zmienia kolejność elementów, zależnie od wielkości ekranu. Adaptacyjna (AWD) oznacza układ, który dostosowujemy do rozmiaru ekranu użytkownika.
Typografia – projektując strony, pamiętaj, aby typografia była dostosowana do produktu, a także przyjemna dla oka. Typografia daje nam możliwość wielu zmian i to szalenie istotny element, wpływający na odbiór całego serwisu. Typografia może budować nastrój, oddawać charakter, ale przede wszystkim komunikuje i niesie za sobą potężny ładunek emocjonalny.
Aspect ratio – najkrócej mówiąc: są to proporcje. Najczęściej stosowane w optymalizacji i standaryzowaniu komunikacji obrazowej. Maksymalnie dla jednego projektu cyfrowego należy wybrać 3 proporcje. Wyjątek od tej reguły stanowią slidery i główne banery, a także banery reklamowe
Density – jako UI Designer stale musisz obserwować zmiany w produktach cyfrowych na rynku. Wzrost gęstości ekranów jest jedną z tych zmian. Zauważając takie zmiany, musisz dostosować je do Twoich projektów. Dzięki temu Twoje projekty zawsze będą na najwyższym poziomie.
Accessibility – dostępność to często jeszcze pomijany na rynku temat, choć ogromnie ważny. To szereg ułatwień, które mają na celu umożliwienie skorzystania z produktu osobom niepełnosprawnym.
Animacje – kiedy nasza strona jest reprezentacyjna, możemy pomyśleć o animacjach. Nie chodzi mi tutaj o animacje przejść na stronach, a o animacje upiększające stronę (na przykład animowane produkty).
Trendy – są nieodłączną częścią pracy designerów, więc konieczne jest, aby śledzić je na bieżąco oraz włączać je do swoich projektów. Pamiętajmy jednak, aby nie podążać ślepo za trendami, a dodawać je z umiarem do naszych produktów.
Efekt wow – tym terminem kończę przedstawiać Ci najważniejsze elementy projektowania stron. Wywołanie efektu wow to zrobienie ogromnego wrażenia na użytkowniku, dzięki któremu będzie chciał zostać z naszym produktem na dłużej.