Zaprojektowanie doświadczenia użytkownika, które jest zarówno efektywne, jak i intuicyjne może być trudne. Dlatego tak ważne jest tworzenie user flows — diagramów ilustrujących sposób, w jaki użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją stroną, aplikacją, czy też po prostu z Twoim produktem. Dzięki zrozumieniu drogi użytkownika możesz upewnić się, że jest on w stanie osiągnąć swoje cele szybko i łatwo.
Czym jest User Flow?
User Flows, czyli diagramy — graficzne przedstawienie procesu lub struktury, rodzaj wykresu, schematu, grafu. Graficznie przedstawiony plan jakichś czynności (np. diagram pracy fabryki, diagram obliczeń) lub rysunek przedstawiający w umowny, określony sposób zależność pomiędzy danymi wielkościami lub pojęciami. Prostszymi słowy user flow to diagram, który pokazuje na pierwszy rzut oka ścieżkę, jaką użytkownik przejdzie przez Twoją aplikację lub witrynę, aby osiągnąć określony cel.
Visual vocabulary, czyli jak odczytać i stworzyć User Flows
W tym miejscu przed stworzeniem User Flows przydatnym będzie słownik tzw. Visual vocabulary, dzięki któremu rozpoznamy dokładny etap, w którym znajduje się użytkownik. Poniżej przedstawiam Ci słownik, dzięki któremu stworzysz jasny i czytelny User Flow.
Jak wygląda proces tworzenia User Flow?
User Flow, to ścieżka, którą pokonuje użytkownik, by osiągnąć określony cel w ramach Twojego produktu. Analizując i optymalizując te przepływy, możesz poprawić ogólne wrażenia użytkowników i ułatwić klientom osiągnięcie ich celów. To z kolei może prowadzić do zwiększenia konwersji, lojalności i satysfakcji z produkt.
O czym musisz pamiętać tworząc User Flow?
Jeśli tworzysz User Flows, powinieneś pamiętać o kilku ważnych aspektach, przez które Twój diagram może wprowadzać w błąd lub powodować znaczącą liczbę zapytań. Zatem, aby obyło się bez problemów, musisz pamiętać o: zdefiniowaniu celu, odpowiedniemu słownictwu (opisie obrazowym), punktach wejścia i wyjścia (osiągnięcia celu), jednokierunkowych przepływach, legendzie, redukcji niejasności, konsekwencji w całości diagramu.
Jako projektant musisz pamiętać, że przy tworzeniu diagramów ważniejszy jest przekazywany sens niż forma. Same diagramy są prostym narzędziem komunikacji z innymi ludźmi, mają na celu przedstawienie konkretnego scenariusza realizowanego w danym systemie. Interakcja opisywana w User Flows powinna być na “wysokim” poziomie oraz uwzględniać istniejącą organizację i strukturę treści (IA), prezentując logikę lub jej brak. User Flow służą do zdefiniowania najważniejszych ścieżek w serwisie (np. uruchomienie wideo, proces płatności). Wizualizują przejścia użytkowników w ramach określonych scenariuszy, równocześnie pokazując, że użytkownicy w różny sposób mogą dojść do tych samych widoków/stanów.
User Flows pomagają również podkreślić potencjalne blokady lub zamieszanie w projekcie, co daje Ci i Twojemu zespołowi możliwość do wprowadzenia zmian, jeszcze przed uruchomieniem produktu. Diagramy mogą być również przydatne do współpracy i komunikacji pomiędzy zespołami, ponieważ wizualnie pokazują kroki, które użytkownik podejmie w produkcie. Ostatecznie, User Flows pomagają zapewnić, że produkt końcowy jest intuicyjny i przyjemny dla użytkownika, co prowadzi do zwiększenia satysfakcji i potencjalnie wyższych współczynników konwersji. Co ważne, User Flows pozwala również projektantom analizować zachowania użytkowników, umożliwiając im podejmowanie świadomych decyzji projektowych i nadawanie priorytetów cechom lub funkcjom na podstawie tego, jak często są one używane.
Super, ale komu to potrzebne?
Hmmm, właściwie to wszystkim! User Flows będą przydatne dla Business, Sponsorów projektu, Stakeholders (interesariuszy), QA (testerów), DEV (development), BA (business analityków), TA (technology architect), UX Designers, Interaction Designers, UI Designers.
Podsumowując: User Flows to narzędzie pozwalające przedstawić logikę produktu i poprawiać doświadczenia użytkowników, na różnych poziomach styku z produktem, jeśli nie pominiesz tego etapu w swoim projekcie, z pewnością będziesz mógł cieszyć się intuicyjnym produktem.