Z każdym dniem rosną oczekiwania użytkowników wobec projektantów UX. W związku z tym istnieje pilna potrzeba ustalenia strategii UX z wyróżnionym celem, racjonalną ścieżką i niezbędnymi wytycznymi. Z czego składa się strategia UX? Czym różni się strategia UX od projektowania UX? O tym przeczytasz w tym wpisie!
Czym jest strategia UX?
Strategia UX to plan, który określa, w jaki sposób zespół UX planuje ulepszyć i spersonalizować doświadczenie użytkownika, aby zapewnić mu satysfakcjonujący experience, zgodny z ogólnymi założeniami i celami firmy.
Dobry UX potrzebuje strategii – to właśnie ona wyznacza ścieżkę do sukcesu. To plan działania, analiza przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Czasami to także reorganizacja całej organizacji, zmiana jej struktury i procesów – zarówno procesów wytwórczych, produkcyjnych, jak i procesów komunikacji i myślenia.
Czym jest projektowanie UX?
Projektowanie UX to proces projektowania rozwiązań konkretnych problemów użytkowników. Rozwiązania te mogą przybierać formę produktów, a są nimi na przykład strony internetowe, aplikacje mobilne, smartfony, lub usług, takich jak bankowość czy służba zdrowia.
Ale! Projektowanie UX to nie tylko tworzenie samych rozwiązań. To także zapewnienie, że całe doświadczenie użytkownika z danym produktem lub usługą jest i będzie pozytywne. Przypomnę Ci, że UX to skrót od user experience i właśnie dlatego tak ważne jest, aby w projektowaniu wziąć pod uwagę wszystkie czynniki (lub punkty styku), które mają wpływ na ogólne wrażenia.
Zróbmy krok w tył i wróćmy do tego, co najważniejsze, czyli celu. Co nim tak właściwie jest? Przede wszystkim celem UX jest zaspokojenie potrzeb użytkownika, ale konieczne jest również zrównoważenie ich z potrzebami biznesu. Produkt czy usługa, którą chcesz stworzyć, powinna przyczyniać się do osiągania Twoich celów biznesowych i ewoluować w sposób spójny z całą marką.
I tutaj do gry wkracza już wyżej przeze mnie wspomniana strategia UX. Obejmuje ona cele biznesowe i potrzeby użytkowników końcowych, aby kierować pracą zespołu UX w kierunku spełnienia obu.
Dlaczego potrzebujesz strategii UX?
Strategia UX przynosi korzyści wszystkim: użytkownikowi końcowemu, zespołowi UX i firmie. Bez niej w zasadzie podróżujesz bez celu, nie wiedząc, dokąd zmierzasz, jak zamierzasz tam dotrzeć i czy robisz postępy.
Stwórz własną strategię UX
Czy wiesz, jaki jest najczęściej popełniany błąd w projektowaniu? Niestety, wiele firm projektuje produkty, które bardziej skupiają się na zyskach firmy i potrzebach interesariuszy, a nie na rzeczywistych oczekiwaniach użytkowników. Pamiętaj, że wysokie wyniki i przychody osiągniesz tylko wtedy, gdy Twój produkt będzie odpowiadał i spełniał potrzeby użytkowników. Właśnie dlatego stawianie użytkownika na czele strategii ostatecznie przyniesie korzyści w zakresie zwrotu z inwestycji.
Z czego powinna się składać strategia UX?
Składowe strategii UX to:
- niezbędne dane o Twoich użytkownikach,
- obecne, ale i przyszłe potrzeby Twoich użytkowników,
- wartości Twojej marki wśród użytkowników,
- plan na kontynuację badań użytkowników.
Jeśli dobrze poznasz potrzeby swoich użytkowników, będziesz w stanie dostosować swoje cele biznesowe do ich wymagań.
Cechy strategii UX
- Horyzont czasu – odległy z punktu widzenia wykonania czynności i występowania ich efektów
- Układ decyzji – podejmowanie wielu decyzji określonego typu w pewnym czasie (muszą się one wspierać)
- Konsekwentny układ
- Wszechobecność – strategia obejmuje szerokie pasmo działań
- Ocena przez wskaźniki
- Uwzględnienie zasobów konkurencji
Podsumowanie, czyli to, co musisz zapamiętać
Strategia UX to plan, który określa sposób realizacji, a projektowanie to proces tworzenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie mylić nigdy projektowania UX ze strategią UX. Strategia UX to również coś innego niż strategia produktu – to znacznie szersze zagadnienie, skupiające się na budowaniu pozytywnych doświadczeń w odniesieniu do całokształtu marki, obsługi i wszystkich jej produktów. Nie jest także bezpośrednio związana ze strategią brandingową, ponieważ ta ogranicza się głównie do określenia sposobu, miejsca i czasu komunikacji marki.