Wearable design to – w tłumaczeniu na język polski – projektowanie dla urządzeń ubieralnych. Samo słowo wearable oznacza urządzenia zdatne do noszenia, czyli wszelkie ubrania i akcesoria, do których został dodany komputer czy też technologia elektroniczna. Takie urządzenia są doskonałym przykładem IoT (Internet of Things czy też Intelligence of Things). Zaliczamy do nich nie tylko smartwatche, ale również smartbandy, różnego rodzaju czipy do płatności zbliżeniowych, biżuterię wyposażoną w odpowiednią technologię i wiele, wiele innych.
Co musisz wiedzieć na temat wearable designu? Projektując interfejs dla urządzeń ubieralnych, musisz pamiętać, aby zachować prostotę projektu. Same interfejsy w tych urządzeniach występują w bardzo prostych formach. Pamiętaj, aby podczas projektowania używać bardzo płaskich kolorów, w ograniczonej liczbie. Wskazane jest również stosowanie prostych kształtów i prostej typografii. Ewentualnie dodać można pojedyncze i delikatne gradienty, choć i one nie zawsze się sprawdzą. Nie dodajemy cieni, bo prostota interfejsu nie pozwala nam na to. W związku z tym projektowanie dla urządzeń ubieralnych nazwałbym flat designem.
GUI w przypadku urządzeń ubieralnych jest dużo prostsze niż w przypadku smartfonów. Zazwyczaj jest czarne, po to, aby urządzenie nie świeciło zbyt mocno i nie przyciągało zbyt dużej uwagi użytkowników. Na początku projektowania będzie istotne, aby wszystkie funkcje zostały dobrze i klarownie przedstawione, a technologia, której projektant użyje, ma pozwalać użytkownikowi jak najszybciej opanować wszystkie funkcje urządzenia. Tutaj ważna będzie również użyteczność, dzięki której użytkownik będzie mógł wykonać wszystkie istotne dla niego zadania.
Kolejnym istotnym elementem w trakcie projektowania jest prostota (glanceable). Zegarek (czy też inne urządzenie ubieralne) musi być zaprojektowane tak, aby było jak najprościej go używać. Prostota wyraża się w projektowaniu, które pozwala użytkownikowi zrozumieć podane mu informacje od razu po zerknięciu na nie – bez zagłębiania się i analizowania, a nawet bez skupiania się na tym, co widzi. Zrozumienie następuje więc w ciągu ułamka sekundy, w którego trakcie zauważa się i przyswaja treść w całkowicie naturalny i swobodny sposób. Jeśli projektujesz zegarki, pamiętaj również o redukcji kontaktu wzrokowego – kiedy odczytujemy kolejne informacje, nasza uwaga nie skupia się na innych elementach. Dlatego bardzo ważne jest, aby móc obsługiwać produkt bez kontaktu wzrokowego, aby program komunikował się z użytkownikiem w sposób niewymagający użycia zmysłu wzroku.
Co jeszcze jest ważne podczas projektowania dla urządzeń ubieralnych? Aplikacje projektowane na zegarki powinny być wykonane w bardzo prosty i oszczędny w formie sposób, ponieważ zbyt wiele elementów może przytłoczyć użytkownika. Skupienie na zegarkach wymaga od użytkownika 20-30% więcej wzmożonej uwagi w porównaniu do telefonu, tak więc interfejs zegarka musi być właśnie o tyle procent uproszczony. Tworząc na zegarku aplikację taką samą, jak na telefonie, musimy wyciągnąć z niej tylko pojedyncze ważne funkcje.
Kolejną zasadą projektowania interfejsów tego specyficznego typu jest smart data. Przez termin ten rozumiemy dostrzeżenie tego, jakie informacje są dla użytkownika niezbędne w danym momencie, co może być przydatne, a co będzie tylko niepotrzebnym angażowaniem uwagi (musimy pamiętać, że na pierwszy plan powinien wysuwać się kontekst użycia). Tutaj z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja, która musi cały czas analizować potrzeby użytkownika.
Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o prywatności. Prywatność we współczesnym świecie (przepełnionym elektroniką i powiadomieniami) jest trudna do uzyskania i do utrzymania. Należy więc pamietać, że dla zachowania prywatności trzeba przeanalizować wiele danych związanych z kontekstem użycia produktu.
Przedstawiłem Ci właśnie podstawowe zagadnienia związane z wearable design, a więcej na temat przeczytasz w artykule „UI wearable design – poznaj zasady”.