Wireflow to potężne narzędzie, które pomaga projektantom tworzyć lepsze projekty. Pozwala im zobaczyć, jak poszczególne elementy oddziałują na siebie. Dzięki temu mogą uniknąć problemów i tworzyć bardziej efektywne projekty.
Zatem na początek usystematyzujmy pojęcie Wireflows
Wireflow to diagram, który pokazuje przejścia pomiędzy kolejnymi ekranami. Jest więc wizualną reprezentacją ekranów i interakcji, które użytkownik śledzi, aby wykonać określone zadania.
Ekrany zawierają szkice low-fidelity produktu. Są to tak jakby klatki kluczowe flow użytkownika, ale jeszcze bez konkretnych funkcji czy rozwiązań interfejsowych. To wysokopoziomowy koncept pozwalający na opracowanie prezentacji drogi użytkownika za pomocą szkicowego ujęcia interfejsu o niskiej granulacji.
Wireflows może być niezwykle przydatnym narzędziem dla projektantów, ponieważ pozwala im szybko odwzorować przepływ użytkowników i doświadczenia związane z aplikacją lub stroną internetową. Wireflows są znane jako powszechna praktyka wśród zespołów projektujących aplikacje mobilne, gdzie każdy krok na schemacie blokowym jest reprezentowany przez model szkieletowy dla projektu pełnego ekranu mobilnego. Mogą być również używane w produktach na komputery stacjonarne, zazwyczaj pokazując część ekranu lub stronę internetową, która zmienia się w zależności od interakcji użytkownika.
Projektanci używają diagramów przepływu informacji, aby udokumentować drogę użytkownika w aplikacji lub stronie internetowej. Mapując przejścia między ekranami, mogą zidentyfikować potencjalne obszary problematyczne lub miejsca, w których można poprawić wrażenia użytkownika. Ponadto diagramy mogą być wykorzystywane jako punkt wyjścia do bardziej szczegółowych prac projektowych, takich jak tworzenie makiet czy prototypów.
Dlaczego powinieneś używać Wireflows?
Po pierwsze używanie Wireflows pomaga w prowadzeniu dokumentacji, która przedstawia drogę użytkownika w wybranym produkcie. Zazwyczaj schematy połączeń opisują sposób, w jaki użytkownik porusza się po standardowym zadaniu, jakie ma do wykonania w produkcie. Wireflows są użyteczną formą komunikacji z interesariuszami projektu i programistami, dzięki nim współpraca w zespole jest bardziej zrozumiała i efektywna. Szczególnie w środowiskach Agile, gdzie umiejętność współpracy i dobrej komunikacji w zespole wielofunkcyjnym ma kluczowe znaczenie. Przedstawiona struktura pomaga zapewnić lepszą komunikację wynikającą z jasności przekazu i poznania dogłębnie produktu, gdyż zespół ma styczność i zaczyna rozumieć wszystkie interakcje zachodzące w produkcie. Dzięki Wireflow zmniejszamy błędy. Zmiany są wprowadzane zaraz po zauważeniu błędów, co przyspiesza cały proces.
Zatem jak stworzyć Wireflows?
Na początku musisz zdefiniować problem i zadanie, przez które ma przejść Twój użytkownik, tutaj najprostszym przykładem będzie rejestracja. Następnie — musisz zidentyfikować główne ekrany, przez które ma przejść Twój użytkownik. Zatem określ, gdzie Twój użytkownik rozpocznie swoją podróż, a gdzie ją zakończy. Następnie połącz ze sobą kolejne ekrany, z jakimi będzie miał styczność użytkownik, pamiętaj jednak, o uwzględnieniu momentów, w których Twój użytkownik może zabłądzić. Co ważne, wireflows nie muszą być wizualnie dopracowane. Opracowanie wireflows może odbywać się dzięki użyciu tablicy i markerów, czy też papieru i ołówka, pomaga to szybko udokumentować pomysły i skupić się na interakcjach.
Podsumowując: zachęcam Cię do tworzenia i używania wireflows, dzięki nim będziesz mógł stworzyć wizualną reprezentację sposobu, w jaki użytkownik będzie wchodził w interakcję z produktem. Tworząc Wireflows możesz wykryć wiele słabych punktów, zanim przejdziesz do tworzenia makiet wyższego poziomu. Pamiętaj również, że przepływy pozwalają na głębsze zrozumienie produktu i pomagają postawić kolejne pytania, na które trzeba odpowiedzieć, żeby zaprojektować użyteczny produkt. Nie pomijaj tego etapu podczas projektowania, gdyż może okazać się on dużym ułatwieniem w realizowaniu kolejnych kroków projektowych.