Jeśli chcesz zaprojektować świetny i funkcjonalny interfejs aplikacji mobilnej, musisz pamiętać o kilku kluczowych elementach. O części z nich już wspominałem we wpisie „App design – na co w szczególności zwracać uwagę”. Dziś jednak opowiem, czym tak właściwie jest UI mobile design (app design), a także opiszę teoretyczne aspekty, o których nie możesz zapomnieć podczas projektowania.
Zanim przejdziemy do teorii, muszę podkreślić, że aktualne badania wykazują, że ludzie pracujący przed komputerami potrafią używać urządzeń elektronicznych (w tym telefonów) nawet przez ponad 10 godzin w ciągu dnia. Na tej podstawie można wnioskować, że spora część czasu upływa na korzystaniu z aplikacji. Dlatego też podczas projektowania aplikacji musimy wziąć pod uwagę to, że ludzie chcą korzystać z aplikacji nie tylko dobrze wyglądających, ale również sprawnie i szybko działających. Tylko takie będą dobrze odbierane i będą zachęcały użytkowników do powrotu.
Zacznijmy od początku
Projektowanie aplikacji jest bardzo ciekawym i interesującym zajęciem i, choć może wydawać się łatwe, nie jest wcale najprostszym zadaniem, ponieważ wymaga od projektanta dobrego wyczucia realizowanego projektu. Na przykład: jeśli projektujesz aplikację edukacyjną dla dzieci, nie możesz jej przeładować graficznie, nie możesz tworzyć niespójnych ekranów czy pojedynczych elementów.
Różnice są dobre
Projektowanie aplikacji jest stosunkowo złożonym procesem, a głównym powodem jest wieloplatformowość – jeśli tylko zmienisz platformę i przejdziesz z systemu iOS na Androida i Windowsa, musisz zaczynać od początku. Choć trzon najprawdopodobniej pozostanie w formie zwalidowanej w procesie badawczym, to każda platforma, dla której będziesz projektować, będzie wyglądała i funkcjonowała nieco inaczej. To oznacza, że platformy te posiadają użytkowników, którzy różnymi sposobami będą realizowali swoje cele. Musisz pamiętać, że użytkownicy różnych systemów będą posiadać inne przyzwyczajenia, do których musisz dostosować swoją aplikację. Jako ludzie jesteśmy różni i nasze zachowania również są różne, dlatego wybieramy różne urządzenia, które spełniają nasze oczekiwania, dlatego projektanci muszą dostosowywać produkty do tych oczekiwań. Na rynku istnieją, oczywiście, rozwiązania hybrydowe (aplikacje hybrydowe), które są projektowane w uniwersalny sposób, wymagający tylko jednej kompilacji. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak sprawdzi się zazwyczaj w przypadku dużych, niestandardowych systemów, w których większość procesów jest całkowicie unikatowa i właściwie niezależna od wybranej platformy. Zatem tego typu projekty będą odpowiadały tylko za warstwę logiczną, a dodatkowo będzie musiała zostać zaprojektowania nakładka dla danej platformy.
4 elementy dobrego UI
Aby stworzyć dobry UI aplikacji, musisz zwrócić uwagę na 4 kluczowe elementy, a mianowicie na: kompozycję, czytelność, konsystencję i użyteczność.
Konsystencja
Jak już zaznaczyłem wcześniej: każda z platform będzie odznaczała się pośród użytkowników odmiennym sposobem użytkowania oraz GUI, a więc i inną typografią, innym sposobem komunikowania i wyrażania interakcji, inną złożonością interfejsu i przede wszystkim – inną filozofią. Musisz pamiętać, że podczas projektowania aplikacji natywnej trzeba skupić się na spójności całego projektu. Tę spójność nazywamy konsystencją projektową.
Użyteczność
Użyteczność jest bardzo ważna podczas projektowania aplikacji, bo dzięki niej użytkownik jest w stanie realizować swoje cele i spełniać potrzeby. Użyteczność możemy dostrzec w różnych obszarach naszego życia – zauważysz ją, gdy spojrzysz na produkty fizyczne, ale też we wszystkich produktach cyfrowych. W przypadku projektowania aplikacji mówimy o tzw. app usability. Czym charakteryzuje się użyteczność aplikacji? Możemy o niej mówić, gdy dana aplikacja realizuje potrzeby użytkownika w sposób naturalny i intuicyjny. Z kolei z perspektywy UI designu użyteczność to nie tylko łatwość użycia – to także detale, dbałość o szczegóły, maleńkie interakcje animowane, a także odpowiednie kolory, typografia oraz przestrzeń między elementami.
Kompozycja
Podczas projektowania musisz zwrócić uwagę na to, aby Twoja kompozycja była spójna, wyważona i zrównoważona. Musi angażować użytkownika w nienachalny sposób i budzić jego ciekawości. Projektując interfejs, zwróć uwagę na to, aby nie wymuszał zachowania użytkownika – powinien raczej wyprzedzać jego oczekiwania.
Czytelność
Łatwa interpretacja elementów w interfejsie jest istotna, bo jeśli użyjesz zbyt wielu grafik, Twoi użytkownicy mogą je błędnie zinterpretować, przez co szybciej opuszczą aplikację. Przejrzystość i czytelność nagłówków również mogą zmienić odbiór Twojego projektu.
Dodatkowe wskazówki, ułatwiające sprawne projektowanie aplikacji mobilnych
Nawigacja jest jednym z najważniejszych elementów podczas projektowania aplikacji mobilnej. Użytkownicy powinni intuicyjnie i bezproblemowo poruszać się po aplikacji. Jeśli zrozumienie schematu nawigacji w Twojej aplikacji zajmie zbyt dużo czasu, to bardzo prawdopodobne, że szybko utracisz swojego użytkownika i jego zainteresowanie produktem. Musisz pamiętać, że użytkownicy iOS-a są przyzwyczajeni do innego systemu nawigacji niż użytkownicy Androida, ale pracę nad tym na pewno ułatwią Ci biblioteki, w których znajdziesz informacje o tym, jak projektować dla poszczególnych platform.
Konieczność uczynienia aplikacji dostępnymi jest coraz bardziej pożądana na rynku. Tworząc aplikację, musisz mieć świadomość, że aplikacja ma być dostosowana na równi również dla osób niepełnosprawnych. Być może możliwość odczytu głosowego czy powiększenia czcionki wydają Ci się zupełnie zbędne, jednak zdecydowanie zbędne nie są!
Kolejnym ważnym aspektem podczas projektowania aplikacji jest zmniejszenie wkładu użytkownika. Oznacza to reakcję w sytuacji, w której użytkownik, podczas wprowadzania informacji, zrobi to błędnie – Ty, projektując, musisz wyprzedzić te błędy i zapewnić doskonałe wrażenia, ograniczając ilość danych wejściowych, jakich wymaga się od użytkowników.
Pokazuj znaczenie wizualnie i nadawaj konkretnym elementom znaczenie wzywające do działania (tzw. call to action). Niezbędne elementy i przyciski muszą się odznaczać. Możesz nad tym pracować, dostosowując rozmiar czcionki czy zmieniając kolor przycisku. Dzięki takiemu zabiegowi skuteczniej wezwiesz użytkowników do działania.
Odpowiedni wybór kolorów i typografii (w tym kolory, które wybierzesz) to aspekt, który podczas projektowania aplikacji mobilnej i internetowej ma spore znaczenie. Najpierw należy zastanowić się nad odbiorem poszczególnych barw i nad czytelnością. Przestrzegaj podstawowych zasad projektowania graficznego, np. pamiętaj, że jaskrawe kolory, które kontrastują ze sobą, mogą być bardzo rozpraszające i trudne do odczytania.
Czego jeszcze możesz użyć?
Nie zapominaj o urządzeniach i ich wewnętrznie wbudowanych możliwościach – jeśli aplikacja tego wymaga, możesz użyć np. żyroskopu czy GPS, nie wspominając już o aparacie, mikrofonie czy czytniku twarzy. Możliwości jest ogrom, choć nie do końca zalecałbym, aby używać ich wszystkich, bo mogłoby to zbyt obciążyć użytkownika. Warto pamiętać, że technologia ma przede wszystkim ułatwiać rozwiązywanie problemów.
Nie zapominaj również o testowaniu! To właśnie dzięki testowaniu i uważnym badaniom sprawdzisz, czy Twój projekt rzeczywiście działa i zachęca użytkowników do dalszego eksplorowania produktu. Testowanie jest niezbędne w pracy projektanta i bez niego nie jesteś w stanie stworzyć przyjaznego użytkownikom projektu – żadne kombinacje tutaj nie pomogą. 😉
Podsumowując: UI mobile design czy też app design pozornie może wydawać się wydawać się prosty, ale taki nie jest. Twoja uwaga powinna skupiać się na dostosowaniu projektu do odbiorcy i do środowiska. Nie możesz również zapominać o ułatwianiu użytkownikom realizacji ich celów. Jako projektanci musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i wyprzedzać przyszłych użytkowników dzięki projektom, które będą odpowiedzią na potrzeby, które nie zostały jeszcze zaadresowane.