Dziś chciałbym omówić nieco szerzej temat projektowania aplikacji natywnych. Na początku chciałbym przypomnieć Ci, że projektowanie nie rozpoczyna się w momencie wykonywania projektów graficznych, a już na etapie pomysłu, jaki narodził się w Twojej głowie – może to być Twój pomysł, ale również pomysł klienta, który wystawia zlecenie. Tworzenie specyfikacji, makiet i prototypów to już dalsze etapy pracy.
Zwróć uwagę na poniższe aspekty, które są bardzo istotne podczas projektowania nie tylko aplikacji, ale projektowania w ogóle.
- Projektuj zawsze ze zrozumieniem środowiska.
- Wykorzystuj to, co najlepsze dla danego projektu.
- Dbaj o przejrzystość na każdej platformie.
- Trzymaj się zasad specyficznych dla danego środowiska.
- Nie staraj się powielać, zawsze analizuj i projektuj.
- Zmieniaj flow i środki wyrazu.
Jednak na co w szczególności zwrócić uwagę w trakcie projektowania aplikacji
Po pierwsze: GUI, czyli Graphical User Interface, który rozumiemy jako środowisko graficzne lub graficzny interfejs użytkownika. Projektując aplikację, powinniśmy trzymać się GUI, czyli bibliotek charakterystycznych dla danego systemu operacyjnego i domyślnych statycznych i animowanych rozwiązań wizualnych. Dzięki temu projektuje się szybciej, bo określone na samym początku wymagania pozwalają stworzyć pewnie elementy, które są powtarzalne i możliwe do użycia na kolejnych widokach. Z perspektywy użytkownika takie natywne elementy GUI są spójne z całym systemem.
Po drugie: animacje. Aktualnie trudno znaleźć produkt cyfrowy, który nie posiada żadnych animacji, i śmiało możemy powiedzieć, że to już wymóg techniczny. Atrakcyjne i dopracowane animacje mogą przyciągnąć uwagę użytkowników, poprawić ich doświadczenie i zmniejszyć obciążenie poznawcze.
Po trzecie: engaging, czyli – tłumacząc na język polski – angażowanie lub zaangażowanie. Jest to przechwytywanie uwagi lub zainteresowania użytkownika albo utrzymywanie interakcji. Jest to bardzo istotne, a możliwe dzięki specjalnym zabiegom, i tak naprawdę cały produkt musi być angażujący.
Po czwarte: task focus, co rozumiemy jako koncentrację na zadaniu, celu. Projektując, tworzymy aplikację, która odpowiada za realizację kolejnych celów, kroków. Trzeba jednak pamiętać, że czasem, gdy próbujemy rozwiązać zbyt wiele problemów za pomocą aplikacji, sam cel użytkowania przestaje być jasny. W rezultacie użytkownicy są zdezorientowani, nie wiedzą, od czego zacząć, co zrobić i jak wykonać swoje zadania. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie projektowania aplikacji nie dodawać do niej nieograniczonej liczby funkcji, bo może to wywołać frustrację u użytkowników, a sama aplikacja straci swoją wartość. Chodzi o to, żeby użytkownik, który jest w danym flow i ma dany cel do zrealizowania, nie był bombardowany kolejnymi zadaniami.
Po piąte: content focus, a więc przedstawienie treści w odpowiedni sposób, dozowanie jej. Tworząc aplikację, z której użytkownik wyciąga kolejne treści, nie należy dodawać rozpraszaczy, przez które tak naprawdę tracimy jego uwagę.
Po szóste: specific flow. To podstawowy zarys przejścia użytkowników przez aplikację, który jest kluczem do każdego udanego produktu. Dzięki specific flow przejście przez aplikację będzie łatwe i bezproblemowe, a użytkownik chętniej do niej powróci.
Po siódme: specific design, czyli design charakterystyczny i ładny design, który z pewnością przyciąga uwagę. Chociaż słowo „ładny” jest bardzo subiektywne, testy oraz badania grupy docelowej pozwalają wybrać ten odpowiedni dla danego projektu.
Technologia rozwija się nieustannie, dlatego wyszukiwanie trendów i nowinek jest niezbędne w pracy designera. Dzięki nowoczesnym technologiom Twój projekt będzie jeszcze bardziej przyjazny odbiorcom, a jego użytkowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Nie bój się korzystać z tych możliwości.