Dobry projekt interfejsu powinien być zorientowany na użytkownika. Jeśli projektant tworzy produkt, biorąc pod uwagę wyłącznie własną perspektywę, oczekując, że użytkownicy bez problemu odnajdą się na platformie, niestety – jest w błędzie. Och, jakie projektowanie byłoby łatwe, gdyby wszyscy ludzie byli tacy sami, ale czyż świat nie byłby wtedy nudny? Projektanci muszą rozumieć pewne zachowania ludzkie, inne sposoby postrzegania rzeczywistości, ograniczenia i zdolności. Ludzie mają różne zachowania w codziennym życiu i tak samo jest w przypadku, gdy mają styczność z produktami cyfrowymi. Dlatego odpowiednie podejście do tworzenia produktu jest niezbędne, aby był on przyjazny dla użytkowników.
Włączając do projektowania aspekty psychologiczne, możemy stworzyć produkt bardziej atrakcyjny dla naszych odbiorców. Możemy wpłynąć na uwagę i koncentrację, a także zachęcić do podjęcia określonych działań, sprawiając, że staną się one o wiele bardziej przyjemne. Tutaj benefitem będzie budowa lojalności i satysfakcji przyszłych klientów.
Czym jest psychologia poznawcza? Definicja, jaką znajdziemy w podręcznikach, mówi, że psychologia poznawcza to jedna z dziedzin psychologii, która zajmuje się badaniem procesów i struktur poznawczych.
Psychologię poznawczą możemy rozumieć jako dziedzinę zajmującą się poznaniem, czyli tym, w jaki sposób człowiek odbiera, przetwarza, wykorzystuje i przechowuje informacje, jakie do niego docierają. Znaczenie to odnosi się także do myśli i interpretacji świata zewnętrznego. Do procesów poznawczych zalicza się spostrzeganie, zapamiętywanie, myślenie i ich związek.
Biorąc pod uwagę psychologię poznawczą w projektowaniu, musimy zrozumieć ludzi, aby stworzyć udany projekt. Musimy zrozumieć, jak ludzie myślą i przetwarzają informacje, uwzględniając wewnętrzne procesy psychiczne, skupiające się wokół uwagi, pamięci i tego, jak ludzie myślą, jak postrzegają otaczający nas świat, jakie są ich funkcje wykonawcze.
Jeśli mówimy o uwadze, dotyczy ona skupienia się. Zatem możemy to uznać za zakres, w jakim jednostka jest w stanie zidentyfikować czy też przetworzyć określone informacje. Przez dłuższy czas uważano, że uwaga jest zdolnością umysłu do świadomej koncentracji na wybranym podmiocie. Obecnie twierdzi się, że uwaga skutecznie selekcjonuje informacje, nawet jeśli nie przedostaje się do świadomości. Następnie ustala priorytetyzację informacji, wyróżnia te, które są niezbędne do osiągnięcia określonego celu i odfiltrowuje zbędne. Sama pamięć umożliwia przechowywanie i pobieranie konkretnych informacji. Z kolei percepcja odnosi się do informacji, jakie odbieramy naszymi zmysłami, oraz ich interpretacji. Percepcja to proces, obejmujący to, co widzimy czy słyszymy a także nasze rozumienie nadchodzących bodźców i ich wpływu na nasze zachowanie.
Podczas mówienia o psychologii poznawczej nie sposób nie wspomnieć o procesach poznawczych. Czym one są? Są sposobem, w jaki ludzie interpretują obraz zarejestrowany przez wzrok, w jaki odbierane są dźwięki czy w jaki podejmowane są decyzje. Czyli procesy poznawcze to wszystkie procesy, w których człowiek przetwarza informacje, dzięki którym odbierane bodźce są transformowane, przekształcane, redukowane, wzmacniane, przywoływane czy też wykorzystywane w inny sposób. Procesy poznawcze możemy podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy takie procesy, jak: spostrzeganie, uwaga, pamięć, kontrola poznawcza, a nazywamy je elementarnymi procesami poznawczymi. Grupa bardziej złożonych procesów poznawczych obejmuje natomiast myślenie i rozumowanie, rozwiązywanie problemów, wydawanie sądów i podejmowanie decyzji, język i mowę. Jako projektanci musimy pamiętać również o tzw. przeciążeniu poznawczym, które pojawia się w momencie, gdy nasz użytkownik otrzymuje zbyt wiele informacji do analizy lub wykonania jednocześnie. Do takiej sytuacji może dojść w momencie, gdy przeciążymy pamięć roboczą naszego użytkownika, który od tego momentu zacznie wykonywać zadania z mniejszą wydajnością, a może ogóle ich nie wykona. Jeśli wiesz, że dane zadanie, które ma wykonać Twój użytkownik, jest skomplikowane, ułatw mu je wcześniej, na przykład zapoznając go z konkretnymi funkcjami.
Podczas projektowania musimy pamiętać o tym, jak nasze działania wpływają na odbiór projektów. Nie zapominajmy więc o tym, że psychologia jest nieodłączną częścią projektowania, bo właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie stworzyć projekty przyjazny odbiorcom, do których użytkownicy będą chcieli wracać, a komfort ich użytkowania będzie sprawiał głównie przyjemność, a nie trudności.