Powszechnie panuje błędne przekonanie, że kreatywność i współpraca wzajemnie się wykluczają. Trzeba albo pielęgnować indywidualną kreatywność, albo dobrze pracować w zespole, jednak jedno i drugie nie idzie razem w parze. Ideacja oferuje tutaj złoty środek dla obu tych obszarów. Pozwala jednostce mieć własne, niepowtarzalne pomysły, a jednocześnie pracować nad wspólnym celem i uwzględniać różne perspektywy grupy.
Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest ideacja?
W tym miejscu mogę przytoczyć definicję, która mówi, że Ideacja to naoczność kategorialna, idealizująca abstrakcja, filoz. ogląd istoty lub wgląd w istotę. To akt lub proces poznawczy zmierzający do uchwycenia idealnej struktury bytu albo konstytuujących go jakości idealnych. Jeśli miałbym prościej wytłumaczyć założenie Ideacji, napisałbym, iż ideacja to tworzenie pojęć i wyobrażeń. W filozofii to proces mający na celu dostrzeganie idealnej natury bytu lub tworzących go jakości idealnych. W psychologii umiejętność tworzenia pojęć, wyobrażeń.
Ideacja to również burza mózgów, a przynajmniej potocznie jest tak określana, choć burza mózgów zazwyczaj ma znacznie luźniejszą formę i często trudno ją okiełznać – jak to burzę. Taka jej natura. Ideacja zaś koncentruje się bardziej na celu, odnosi się do faktów i danych, powinna przynosić znacznie bardziej wymierne korzyści. Dlatego podczas procesu ideacji należy pamiętać, że ZŁE POMYSŁY NIE ISTNIEJĄ! Co ważne, Ideacja to nie tylko wymyślanie kreatywnych rozwiązań, ale także uwzględnianie w całym procesie potrzeb i doświadczeń użytkowników. Ideacja stanowi równowagę pomiędzy swobodną naturą burzy mózgów a praktycznością rozwiązywania problemów. Pozwala na rozkwit kreatywności przy jednoczesnym zachowaniu koncentracji na szerszym obrazie i poszukiwaniu rozwiązań.
Ideacja jako ważny etap Design Thinking
Ideacja jest procesem generowania i rozwijania nowych idei. Jest to ważny etap procesu Design Thinking, ponieważ pozwala projektantom wymyślać świeże rozwiązania problemów użytkowników poprzez kwestionowanie założeń i eksplorowanie nowych obszarów. Aby skutecznie przeprowadzić ideację, ważne jest stworzenie bezpiecznego i otwartego środowiska, w którym wszystkie pomysły będą mile widziane i wspierane. Ideacja nie jest oceniana, podczas gdy burza mózgów i tradycyjne spotkania często prowadzą do dominacji pewnych osób lub grup. Sesje ideacyjne zapewniają równowagę między kreatywnym myśleniem a współpracą. Odstępując od oceny i pozwalając na swobodny przepływ pomysłów, ideacja tworzy środowisko, w którym każdy uczestnik czuje się swobodnie. To z kolei prowadzi do bardziej nowatorskich rozwiązań i wzmocnienia dynamiki zespołu. Sama ideacja powstrzymując wczesną ocenę pomysłów, otwiera na głębszą eksplorację, a w efekcie na więcej innowacji i spostrzeżeń. Jest bardzo mało prawdopodobne, że pierwszy pomysł, na który wpadniemy, będzie najlepszy, dlatego ważne jest, by dać sobie przestrzeń i czas na dalsze generowanie nowych pomysłów. Tylko zarzucając tak szeroką sieć, możemy mieć nadzieję na znalezienie optymalnego rozwiązania.
Złe pomysły nie istnieją.
Podczas sesji ideacji ważne jest, by zachęcać wszystkich do wnoszenia wkładu i zgłaszania pomysłów, nawet jeśli na początku mogą się one wydawać absurdalne. Dopuszczając te „złe” pomysły, nigdy nie wiesz, do jakiego rodzaju inspiracji lub rozwiązania mogą one doprowadzić. Ponadto posiadanie zróżnicowanej grupy z różnych środowisk może wnieść cenne perspektywy, które wcześniej mogły zostać pominięte. To nie tylko promuje współpracę i pracę zespołową, ale także zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań.
Wykorzystaj moc pomysłów i pozwól im prowadzić się w kierunku sukcesu. Pamiętaj, że złe pomysły nie istnieją — to tylko punkty wyjścia do dalszych przemyśleń i udoskonaleń. Kto wie? Być może następny wielki przełom może być wynikiem „złego” pomysłu. Dlatego też pozwól procesowi ideacji być złotym środkiem dla współpracy i kreatywności. Przyjmij ideację i czerp z niej korzyści. Więcej na temat procesu ideacji przeczytasz w artykule pt. Ideate — jak to zrobić najlepiej?