Product Design Magazine #11 Październik 2021
Inteligentna predykcja zachowań użytkownika — o produktach cyfrowych, które znają nasze potrzeby lepiej niż my sami
Szanowni Czytelnicy,
pragnę przekazać Wam najnowsze wydanie Product Design Magazine, którego tematem z okładki jest inteligentna predykcja zachowań użytkownika.
Gdyby się zastanowić przez chwilę nad tym kierunkiem rozwoju produktów cyfrowych, to można wysunąć tezę, że największym sprzymierzeńcem w tworzeniu przyjaznych interfejsów i produktów cyfrowych będzie sztuczna inteligencja, a tym samym rozwiązania wyprzedzające nasze oczekiwania. W dzisiejszych czasach widać jak na dłoni, że to nie tylko kierunek, ale nurt
w otaczającym nas cyfrowym świecie. Zagłębiając się chociażby w dogmaty Apple Human Interface Design, bardzo szybko natrafimy na założenie, że interfejs wyprzedzający oczekiwania użytkownika to ten, do którego powinniśmy dążyć podczas projektowania aplikacji na iOS. Eh, łatwiej powiedzieć niż zrobić! Niemniej jednak projektowanie flow z taką myślą naprawdę przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Oczywiście to nie oznacza, że interface będzie dokonywał nieoczekiwanych transformacji, jednak przewidywanie pewnych kroków użytkownika i optymalizacja funkcji pod kątem chwilowej potrzeby, zależnej od stanu, jest tym, czego ludzie potrzebują i zarazem tym, co my – designerzy – już dziś możemy oferować.
Przy wykorzystaniu AI możemy dokonywać genialnych predykcji potrzeby na podstawie analizy zachowania użytkownika. Już kilka lat temu ukułem na tę potrzebę wizję interfejsów impulsowych/zmiennych, których zadaniem będzie stała analiza kontekstu i zachowania użytkownika, aby dobierać komunikację systemu/aplikacji w najbardziej przyjazny dla niego sposób (o czym wspominam również w mojej książce).
Tym bardziej, z nieskrywaną przyjemnością, zapraszam Was do zapoznania się z dyskusją Anny Krawiec i Olafa Leśniaka, którzy to debiutują na łamach naszego magazynu. Nie sposób też nie wspomnieć o świetnym tekście Krzysztofa Michalaka na temat eksperymentów i sprawdzonych rozwiązań w projektowaniu UXUI dla gier. Do świata projektowania rozwiązań idealnych zaś zaprosi Was Anna Nojek, a na syntezie i emocjach w przekazie marketingowym skupi się dziś Weronika Okoń-Żuk. Serdecznie zachęcam, jak zwykle, do czytania od deski do deski, bo każda strona niesie za sobą wyjątkowo wartościową treść, o jaką coraz trudniej w sieci.
Zapraszam!